Tečaj delnice (Xetra)
Trajnostni razvoj

Očistimo naše gore

Očistimo naše gore – planinske poti za prihodnje generacije

Slovenija ima 10 tisoč kilometrov planinskih poti, v gore pa zahaja vsak tretji Slovenec. Pobuda Očistimo naše gore združuje več kot 36.000 ambasadorjev čistih gora in neokrnjene narave. Povezuje nas geslo: Poleg lepih spominov odnesimo v dolino tudi smeti.

V desetih letih smo tako gore skupaj olajšali za več kot 30 ton odpadkov, gibanje pa je preraslo svoje okvirje. Gradimo na treh stebrih izobraževanja, da bo obisk gora odgovoren do narave in sočloveka, varen in prijeten.

Čiščenje

V desetih letih smo planinci skupaj očistili naravo že za več kot 30 ton smeti, od tega samo v zadnjem letu za dobro 1 tono. Smeti, ki jih prinesemo v dolino, ločeno odložimo v zabojnike. Na 78 najbolj obiskanih točkah v sredogorju in visokogorju smo postavili lesene table, ki planince vabijo k odgovornemu odnosu do okolja.

Simbolično, ob 240. obletnici prvega vzpona na Triglav, smo očistili tudi območje Triglavskih podov v osrčju Triglavskega narodnega parka. Več deset prostovoljcev in je združilo moči in navkljub snegu očistilo okolico Triglavskega doma na Kredarici in širše območje Triglavskega ledenika ter njegovih težje dostopnih predelov, v katerih se je tekom desetletij nabralo kar nekaj odpadkov. Med njimi so se znašli tudi ostanki razbitin letala, izgubljen helikopterski tovor in novoletna girlanda.

Varnost v gorah

Planinske koče so požarno še posebej ogrožene, saj so večinoma lesene, imajo omejene zaloge vode, dostop gasilnim enotam pa je otežen. V preteklih letih je kar nekaj koč zato pogorelo do tal. 52 planinskim kočam smo zato podarili več kot 150 samodejnih gasilnih ampul, ki zaznajo in samodejno pogasijo začetni požar.

V Sloveniji deluje okoli 700 markacistov, kar pomeni, da vsak povprečno skrbi kar za 10 km planinskih poti. Njihovemu požrtvovalnemu delu za varnejše izlete v gore želimo dati priznanje. Zato že tretjo sezono izbiramo Naj planinsko pot. Planinci in planinke z glasovanjem izberejo eno od planinskih poti, ki je lepa, a dotrajana in nevarna. Markacistom, ki skrbijo zanjo, podarimo finančna sredstva za obnovo. Reševalci Gorske reševalne zveze Slovenije vsako leto opravijo več kot 500 intervencij. Očistimo naše gore finančno podpira razvoj programa sarOS, ki jim pomaga, da hitreje locirajo ponesrečenca in tako skrajšajo čas, v katerem ga predajo v profesionalno medicinsko oskrbo.

Spodbujanje aktivnega življenjskega sloga v naravi

Za planince, predvsem družine, smo pripravili več kot 72 predlogov za družinske izlete – vse poti so preizkušene, skrbno izbrane, večina pa prilagojena tudi otrokom.

Radi beremo gore. Zato smo 10 planinskih koč opremili s knjižnimi poličkami Očistimo naše gore, na katerih je predstavljen tudi bonton. Ker srčnega planinca spoznaš po pozdravu in nasmehu.