Tečaj delnice (Xetra)
Trajnostni razvoj

Očistimo naše gore

Očistimo naše gore – planinske poti za prihodnje generacije

V petnajstih letih je gibanje preraslo svoje okvirje. Gradimo na treh stebrih izobraževanja, da bo obisk gora odgovoren do narave in sočloveka, varen in prijeten.

Čiščenje

V petnajstih letih smo planinci skupaj očistili naravo že za več kot 30 ton smeti. Na 78 najbolj obiskanih točkah v sredogorju in visokogorju smo postavili lesene table, ki planince vabijo k odgovornemu odnosu do okolja.

Simbolično, ob 240. obletnici prvega vzpona na Triglav, smo očistili tudi območje Triglavskih podov v osrčju Triglavskega narodnega parka. Več deset prostovoljcev in je združilo moči in navkljub snegu očistilo okolico Triglavskega doma na Kredarici in širše območje Triglavskega ledenika ter njegovih težje dostopnih predelov, v katerih se je tekom desetletij nabralo kar nekaj odpadkov. Med njimi so se znašli tudi ostanki razbitin letala, izgubljen helikopterski tovor in novoletna girlanda.

Varnost v gorah

Planinske koče so požarno še posebej ogrožene, saj so večinoma lesene, imajo omejene zaloge vode, dostop gasilnim enotam pa je otežen. V preteklih letih je kar nekaj koč zato pogorelo do tal. 52 planinskim kočam smo zato podarili več kot 150 samodejnih gasilnih ampul, ki zaznajo in samodejno pogasijo začetni požar. Veliko planinskih koč ima tudi dotrajano električno napeljavo, ki velikokrat prispeva k požarom, zato smo skupaj s Planinsko zvezo Slovenije sofinancirali meritve električnih napeljav v visokogorskih kočah.

V Sloveniji deluje okoli 880 markacistov, kar pomeni, da vsak povprečno skrbi kar za 11 km planinskih poti. Njihovemu požrtvovalnemu delu za varnejše izlete v gore želimo dati priznanje. Zato že sedmo sezono izbiramo Naj planinsko pot. Planinci in planinke z glasovanjem izberejo eno od planinskih poti, ki je lepa, a dotrajana in nevarna. Markacistom, ki skrbijo zanjo, podarimo finančna sredstva za obnovo.

Reševalci Gorske reševalne zveze Slovenije vsako leto opravijo več kot 500 intervencij. Očistimo naše gore vsako leto podpre gorske reševalce v obliki financiranja tečajev in opreme, ki jim pomaga pri hitrejšem in učinkovitejšem reševanju ponesrečencev.

Spodbujanje aktivnega življenjskega sloga v naravi

Za planince, predvsem družine, smo pripravili več kot 72 predlogov za družinske izlete – vse poti so preizkušene, skrbno izbrane, večina pa prilagojena tudi otrokom.

Aktivno sodelujemo pri obnavljanju igrišč ob planinskih domovih in tako najmlajše planince spodbujamo k aktivnemu preživljanju prostega časa v naravi.

Radi beremo gore. Zato smo 10 planinskih koč opremili s knjižnimi poličkami Očistimo naše gore, na katerih je predstavljen tudi bonton. Ker srčnega planinca spoznaš po pozdravu in nasmehu.